هر آنچه باید در مورد ساخت استخر بدانید

Everything you need to know about building a pool
دیجی ویلا دوشنبه 25 مهر 1401

طراحی استخر در محوطه‌های باز بیرونی و یا داخلی باغ، ویلا و خانه با توجه به سلیقه افراد انجام می‌شود. شرکت‌های ساختمانی متعددی وجود دارند که به صورت تخصصی صفر تا صد کار طراحی و ساخت استخر خانگی را بر عهده می‌گیرند

آب تنی و استفاده از استخر در یک روز گرم تابستانی می‌تواند لذت بخش‌ترین تفریح باشد. حالا تصور کنید به جای استخر‌های عمومی و شلوغ، از استخر خانه، ویلا یا باغ خود استفاده کنید.

ساخت  و طراحی استخر

ساخت استخر در هر محوطه‌ای با اصولی همراه است. طراحی و ساخت استخر در ملک یکی از نشانه‌های سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. شناخت اصول طراحی و رعایت استاندارد‌های لازم به شما کمک می‌کند تا علاوه بر زیباسازی فضای محوطه خود بتوانید نهایت استفاده را از استخر خود داشته باشید.

آشنایی با انواع استخر

با توجه به موقعیت قرارگیری استخر در ساختمان آن را می‌توان در دو نوع روباز و سرپوشیده طراحی و اجرا کرد. علاوه بر این، پلان یا نقشه مورد نظر اجرایی برای استخر موجب می‌شود تا سه دسته دیگر برای انواع استخر ایجاد شود. استخر روی زمین، استخر بالای زمین و استخر داخل زمین. استخر‌های سرپوشیده معمولاً در فضا‌های بسته، داخل خانه یا محیط‌های اختصاصی مانند اتاقک‌هایی ساخته می‌شوند این در حالی است که استخر روباز در فضا‌های باز و بیرونی حیاط خانه یا باغ و ویلا، تراس ساختمان یا بالای پشت بام اجرا می‌شود. با توجه به اینکه طراحی و ساخت استخر سرپوشیده نیاز به صرف هزینه‌های بیشتری دارد، افراد متعددی تصمیم به ساخت استخر شنا روباز می‌گیرند. استخر‌های ساخته شده روی زمین از ارزان‌ترین نوع آن‌ها هستند. بیشترین کاربرد این نوع استخر، آموزش و یا غواصی است زیرا به دلیل عمق کم، امکان شیرجه زدن را به شناگر نمی‌دهد. استخر‌های بالای زمین به دلیل عدم امکان گودبرداری در بنا، ساخته می‌شود. در این حالت کاسه استخر روی فوندانسیون اجرا می‌شود. ویژگی منحصر به فرد این نوع استخر، امکان جابه جایی آن در برخی از مدل‌های طراحی است. به عنوان مثال در فصل‌های سرد سال می‌توانید آن را به مکانی دیگر انتقال دهید. استخر داخل زمین که با حفر چاه و گودبرداری انجام می‌شود، یکی از انواع استخر ثابت و دائمی است. در این نوع باید تمامی اصول مربوط به ساخت استخر از جمله برق، تأسیسات، فاضلاب و آبرسانی رعایت شود.

آشنایی با  انواع استخر

مراحل ساخت استخر خانگی

چنانچه شما هم قصد دارید در ویلا، باغ یا خانه خود، استخر ویلایی مورد علاقه خود را داشته باشید باید بعد از شناخت انواع استخر، تمامی زیرساخت‌های لازم برای طراحی و ساخت استخر خانگی را بدانید.
دریافت مجوز ساخت: برای ساخت استخر شنا در باغ، ویلا یا خانه خود باید قبل از هر چیز، پروانه ساخت و مجوز آن را از شهرداری دریافت نمایید. این کار به این دلیل انجام می‌شود که در برخی متاطق، شهرداری اجازه ساخت استخر خانگی را صادر نمی‌کند.
انتخاب مکان مناسب: با توجه به توضیحات گفته شده در مورد انواع استخر‌ها و شناخت آن‌ها، شما در این مرحله باید متناسب با طرح و مدل استخر انتخابی خود یک موقعیت مکانی مناسب را برای ساخت استخر خود انتخاب کنید. اندازه استخر به مکان آن بستگی دارد. تمامی قوانین مرتبط با ساخت استخر را از جمله تأسیسات جانبی، سیستم فاضلاب و آبرسانی، برق و... را بررسی و اقدام به ساخت نمایید.

انتخاب پیمانکار حرفه‌ای:
لازمه داشتن یک استخر زیبا، انتخاب طراح و پیمانکار حرفه‌ای است. بهتر است قبل از انجام هر کار، از داشتن مدرک معتبر و میزان سابقه کاری پیمانکار آگاهی کامل داشته باشید. استخر‌هایی که تا کنون پیمانکار انتخابی شما مجری آن‌ها بوده است را بررسی کرده و در مورد مجوز‌ها و جواز‌های کاری آن تحقیق کرده تا مطمئن شوید استاندارد اصول ساخت را رعایت می‌کند.

طراحی استخر:

یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت و طراحی استخر، انتخاب نقشه استخر است. اینکه شما دوست دارید شکل هندسی آن به چه صورت باشد به سلیقه شما و میزان فضایی که در اختیار دارید، بستگی دارد. در این قسمت میزان عمق و ارتفاع استخر، تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها و شکل ظاهری استخر تعیین می‌شود.

تعیین هزینه‌ها و بودجه مصرفی:
هزینه و میزان قیمت طراحی و ساخت استخر شنا از مهم‌ترین نکات مورد توجه افراد به شمار می رود. پارامتر‌های مختلفی از جمله اندازه استخر، مواد اولیه استفاده شده در ساخت، موقعیت جغرافیایی و مکانی خانه، باغ یا ویلا، تأسیسات و سیستم‌های جانبی استفاده شده، طراحی و... در قیمت نهایی و هزینه‌های ساخت استخر نقش مؤثری خواهند داشت. علاوه بر این هزینه‌های جانبی دیگر مانند دریافت مجوز، گودبرداری، بتن‌ریزی، لوله کشی و... نیز در قیمت پایانی ساخت استخر تأثیر مستقیمی خواهند داشت. تعیین بودجه قبل از ساخت استخر لازم و ضروری است.
نکات مهم در ساخت استخر

نکات مهم در طراحی و ساخت استخر

اگر شما هم قصد دارید در باغ، ویلا یا خانه خود، استخر زیبایی داشته باشید و یا می‌خواهید طراحی و ساخت آن را به شخصی واگذار کنید، باید در مورد پارامتر‌های تأثیرگذار در ساخت استخر شنا اطلاعات کافی داشته باشید.

۱. شکل هندسی استخر؛ با توجه به سلیقه شما در هر شکلی قابلیت اجرا دارد.

۲. استایل و نما؛ ساخت استخر به سبک‌های متنوع امروزی مانند ساخت در بالای پشت بام، سطوح شفاف و...

۳. مکان ساخت استخر؛ بهترین مکان‌هایی که می‌توان برای ساخت استخر در نظر گرفت، در درجه اول مکانی است که حفظ حریم شخصی و خصوصی افراد را داشته باشد. علاوه بر این مکانی که بتوان مدت زمان بیشتری در طول روز از نور خورشید استفاده کرد.

۴. اندازه؛ یکی از موارد مهم در طراحی و ساخت استخر، اندازه آن است. پیمانکار به عنوان مجری استخر باید از میزان فضای شما برای ساخت آگاهی داشته باشد تا بتواند متناسب با طرح مورد نظر شما، استخر را پیاده‌سازی کند. اندازه استخر به سایز و متراژ باغ، ویلا یا خانه، تعداد نفرات استفاده‌کننده، میزان متراژ اختصاص یافته به ساخت استخر و قصد اصلی مشتری برای ساخت بستگی دارد.

۵. سازه و متریال ساخت استخر؛ نوع شکل و میزان عمق استخر از جمله عواملی هستند که در ساخت استخر تأثیر به سزایی دارند. در بیشتر مواقع افراد، سازه‌های ساده و معمولی را به دلیل هزینه‌های آن انتخاب می‌کنند. هر چه پیچیدگی سازه بیشتر و نوع مواد اولیه استفاده شده در ساخت استخر ویلایی مرغوب‌تر باشد، هزینه‌ها افزایش می‌یابد.
استخر بتنی از متداول‌ترین نوع سازه استخر به شمار می‌رود. سازه‌های فلزی یا فایبرگلاس بیشتر برای ساخت استخر در طبقات بالاتر مثل سقف یا تراس استفاده می‌شود.

۶. عایق کاری استخر؛ اگر می‌خواهید از استخر خود با طول عمر بالا استفاده کنید باید از هر لحاظ آن را آب‌بندی و عایق کاری کنید تا هیچ نقطه درزی برای نشتی آب وجود نداشته باشد. از جمله ویژگی‌های یک عایق خوب شامل: مقاومت در برابر مواد نمکی و انواع قلیا‌ها، مقاومت در برابر تغییرات دمایی آب، قابلیت اجرا در محدوده‌های دمایی متفاوت، خاصیت چسبندگی، انعطاف‌پذیری بالا، مقاومت در برابر ساییدگی و ضربه و مقاومت در برابر فشار و عوامل مکانیکی است.

کلام آخر

طراحی استخر در محوطه‌های باز بیرونی و یا داخلی باغ، ویلا و خانه با توجه به سلیقه افراد انجام می‌شود. شرکت‌های ساختمانی متعددی وجود دارند که به صورت تخصصی صفر تا صد کار طراحی و ساخت استخر خانگی را بر عهده می‌گیرند. شرکت آریان استخر با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه ساخت استخر خانگی، سونا، جکوزی و... با استفاده از مرغوب‌ترین محصولات و تجهیزات پیشرفته آماده ارائه خدمات ساخت استخر به مشتریان خود است.

* این متن در قالب یک ریپورتاژ است و دیجی ویلا ان را تایید یا رد نمیکند *

برچسب ها : ساخت استخر طراحی استخر