حرفه مردم لشت نشا
 مناطق گردشگری لشت نشا

قصد داریم به معرفی یکی از منطقه های بسیار زیبا با آب و هوایی مطبوع و دلپذیر واقع در گیلان بپردازیم، شهرستان لشت نشا با فاصله حدودا 25 کیلومتری شهر رشت قرار دارد و جزء یکی از مناطق توریستی و گردشگری استان است. شهرستان لشت نشا از سمت شرق به شهرستان آستانه اشرفیه و از سمت غرب به بخش خشکبیجار نیز راه دارد. شهرستان لشت نشا دارای حدودا 13 هزار نفر جمعیت است و روستا های زیبا و بسیار زیاد به تعداد 52 روستا با نام های مختلف داراست که افراد بسیاری هم بومی نشیشن و هم غیر بومی را نیز در دل خود جای داده است. قابل ذکر است که زیباکنار نیز یکی از منطقه های واقع در بخش لشت نشا نیز می باشد. فاصله لشت نشا تا ساحل زیباکنار حدودا ۹ کیلومتر می باشد و در قسمت ورودی شهر لشت نشا از سمت زیباکنار میتوانیم به روستای مروانکلایه سر بزنیم روستای مروانکلایه یکی از منطقه های دنج با شرایط و دسترسی عالی برای عموم مردم به قلب شهر یعنی مرکز لشت نشا نیز شناخته شده که سالانه نیز پذیرای گردشگران بسیاری است لشت نشا منطقه ای زیبا در آغوش جنگل و دشت های همیشه زیبا با چشم انداز طبیعت سرسبز در جوار دریای لاجوردی زیباکنار مانند نگینی درخشان نیز آرامش می بخشد. برای مشاهده خانه های ویلایی و زمین ها  از صفحه " ویلا و زمین درلشت نشا " بازدید نمایید.

شغل مردم لشت نشا :

همانطور که از اسم لشت نشا مشخص است که به معنای کشت برنج نیز می باشد. شهرستان لشت نشا با دارا بودن از خاک حاصل خیز اکثر مردم بومی در این منطقه به کاشت محصولات کشاورزی از جمله برنج نیز می پردازند و در کنار کار های کشاورزی به شغل های دام داری و ماهیگیری و همچنین تولید صنایع دستی مانند مروار بافی و رشتی دوزی و انواع محصولات دست ساز چوبی و حصیری نیز مشغول هستند که در بازار های هفتگی و محلی این منطقه در روزهای شنبه و سه شنبه نیز به فروش می رسند.

منطقه های گردشگری  و تفریحی در لشت نشا: 

یکی از منطقه های زیبا و پرترفدار در بخش لشت نشا، ساحل زیبا و نیلگون زیباکنار است که در طی سال نیز شاهد گردشگران زیادی در این منطقه خواهیم بود از دیگر قسمت های گردشگری این منطقه شهرداری این بخش است که درون خود شهرداری زمین چمن مصنوعی و زمین والیبال احداث شده است که سالانه جوانان و افراد زیادی از بومی های لشت نشا و شهرهای اطراف دور هم جمع شده و با تشکیل تیم بازی اوقات فراغت خود را با ورزش و تفریحات سالم نیز می گذراند. خانه بوم گردی در بخش شهری مرونکلایه و داخل شهرداری لشت نشا در بر اصلی خیابان شهر قرار دارد و از دیگر منطقه های گردشگری بخش لشت نشا بقعه های متبرکه، کاخ قطبی، مسجد جامع جورشر، هتل بزرگ صدا و سیما نیز می توان اشاره نمود. یکی از راه های ارتباطی بخش مرونکلایه به رودخانه اشمک لشت نشا میباشد این رودخانه طولانی و زیبا از منطقه سرسبز و دلنشین پل روسی باغ عبور میکند معنی روسی باغ از آنجایی  که مردمان روس یا همان روسیه در زمان های بسیار قدیم در اون مکان اردو زدند و داد و ستد و خرید فروش انجام می دادند آن منطقه تبدیل به محل زندگیشان شده که به همین همین دلیل به مرور زمان، روسی باغ نام گرفت روسی باغ یکی از جاهای دلنشین و دلباز است که بازهم مسیر رودخانه این باغ به سمت روستای چالکش و یا فخرآباد و در آخر به سمت زیباکنار میباشد. هم اکنون لشت نشا به عنوان منطقه توریستی و حدودا دارای 485 هکتار محدوده شهری می باشد و از طبیعت همیشه سبز برخوردار است.