فومن یکی از شهرهای استان گیلان و مرکز شهرستان فومن است این شهر در منطقه ای جلگه ای قرار دارد و این شهر را با مجسمه های معروف آن می شناسند و از جاذبه های گردشگری معروف این شهر، ماسوله و قلعه رودخان می باشد و یکی از سوغاتی های معروف این شهر کلوچه فومن است که پیشنهاد می دهیم حتما این شیرینی جذاب را تست کنید و به سوغات ببرید و از سوغاتی های دیگر می توانیم به رشته خوشکار، چای، برنج، ماهی دودی، ماهی شور، سیر ترشی، ابریشم، ترشی هفت بیجار و لاکو ( نوعی نان برنجی) اشاره کنیم. جهت خرید ملک در فومن می توانید با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:
 شهرستان فومن در استان گیلان
 وجه تسمیه نام فومن
 روستاها و جاذبه های گردشگری فومن
 روستای فوشه و غار خون فوشه
 ییلاق زودل سر
 قلعه رودخان
قیمت خرید ویلا در فومن

شهرستان فومن در استان گیلان

شهرستان همیشه سرسبز فومن با مساحت حدود ۲۹ کیلومتر مربع از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است که از شمال به شهرستان صومعه‌سرا و شهرستان ماسال، از جنوب و جنوب غربی به رشته ‌کوه‌های البرز و از شرق به شهرستان شفت محدود می‌شود. شهرستان فومن یکی از اولین شهرستان های استان گیلان در کنار رشت، تالش و انزلی می باشد. فاصله آن تا رشت حدود ۱۷ کیلومتر و با شهر صومعه‌سرا در همسایگی خود، فقط ۵ کیلومتر فاصله دارد.

وجه تسمیه نام فومن

پیشینه فومن به ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال قبل بر می‌گردد اما اینکه چرا نام فومن برای این شهر سبز شمالی انتخاب شده است اقوال مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند نام فومن از ریشه ی واژه ی بهمن گرفته شده است. بهمن یکی از اسامی باستانی است. بهمن در شاهنامه پسر اسفندیار است و پس از گشتاسب به پادشاهی می‌رسد. بر پایه ی این فرضیه، فومن به معنای پناهگاه اندیشمندان نامیده شده است. اما برخی دیگر گفته‌اند که فوم در لغت به معنای سیر است که در شهر فومن در مقیاسی بسیار وسیع کشت می‌شود و پسوند « ن » که به واژه ی فوم به معنای سیر اتصال یافته است معنای جایگاه کشت را دارد. پس می‌توان گفت نام فومن به معنای جایگاه کشت سیر است که با واقعیت جاری در شهر فومن نیز تناسب دارد.

روستاها و جاذبه های گردشگری فومن

روستاهایی بسیاری با اسامی آشنا و ناآشنا وجود دارد که از حوصله این مطلب خارج است اما در ادامه همراهی با دیجی ویلا با برخی از زیباترین و پر جاذبه ترین های آن آشنا خواهید شد.

روستای فوشه و غار خون فوشه:

روستای فوشه در فاصله‌ ۲۲ کیلومتری جنوب غربی فومن قرار دارد. محصور بودن آن به مناطق کوهستانی و جنگل‌های زیبا و قرارگیری آن در دامن کوه و جنگل با پوشش گیاهی متنوع درختانی چون توسکا، افرا، راش و... از ویژگی‌های منحصر به فرد این منطقه محسوب می‌شود که سالانه میزبان علاقه‌مندان و گردشگران بسیاری است. البته یکی از این جاذبه ها، در فاصله‌ ۱۵ کیلومتری از این روستا، غاری کهن با قدمتی بالغ بر ۳ هزار سال می باشد. این غار به‌ دلیل قدمت تاریخی و زیست ‌محیطی که دارد از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است که سختی راه و پیمودن شیب تند مسیر را بر هر گردشگر علاقمندی هموار می کند.
خرید ملک در فومن

ییلاق زودل سر:

نام ییلاق زودل سر از روستای کوچکی به نام روستای زودل که در مسیر ییلاق قرار دارد گرفته شده است و پسوند آن نیز به دلیل اینکه این ییلاق بالاتر از روستای زودل واقع شده به اسم روستا اضافه شده است. این منطقه ییلاقی چشم نواز و زیبا با آب و هوایی دلپذیر در مسیر«قله تراشوم» در شهرستان فومن و در نزدیکی روستای «خانوانه» قرار گرفته است و به دلیل داشتن جاذبه طبیعی فوق العاده هر ساله تعداد زیادی مسافر و گردشگر را به خود جذب می‌نماید.

قلعه رودخان:

قلعه رودخان و در واقع دژ روگان که به مرور زمان به قلعه رودخان تغییر نام پیدا کرده است از مناطق دیدنی و بسیار معروف فومن است که در 20 کیلومتری فومن و در ارتفاعات جنگل رودخان، جنگلی با درختانی بلند و رودخانه ‌ای خروشان که یکی از مشهورترین جنگل‌های گیلان و ایران است، ساخته شده است. یکی از دلائل این نام گذاری، ساخت حیرت‌انگیز این قلعه به گونه‌ای است که پس از بالا رفتن از هزار پله به قلع آن خواهید رسید و دلیل آن نیز نفوذ ناپذی کردن قلعه در برابر دشمن بوده تا توانایی فتح و یا دسترسی به آن را نداشته است و همین ویژگی باعث شده است تا این قلعه در تاریخ ماندگار شود. جالب است بدانید اهالی این منطقه اعتقاد دارند سازنده این قلعه انسان‌ها نبوده‌اند و موجودات فرازمینی آن را ساخته‌اند. قدمت این قلعه به دوران سلجوقیان و مرمت آن به دوره سلجوقیان باز می‌گردد.

قیمت خرید ویلا در فومن

برای خرید ویلا در این منطقه بسیار خوش آب و هوا و سرسبز می توانید با دیجی ویلا تماس بگیرید. این منطقه به دلیل گردشگر پذیر بودن و اولویت های زیادی از جمله بکر بودن آن که برای بسیاری حائز اهمیت است مورد استقبال خریداران زیادی است. اما آیا می توان برای خرید ویلا در فومن بی محابا عمل کرد و یا عجله به خرج داد؟ شما باید بدانید به چه کسانی اعتماد می کنید و امور ملکی خود را به که می سپارید. دیجی ویلا با سابقه ای درخشان در جلب رضایت مشتریان خود با افتخار در خدمت شماست و بهترین ها را لایق شما می داند.