صومعه سرا
اگر بخواهیم استان گیلان را به دو منطقه ساحلی و جنگلی تقسیم کنیم آشنایی و توصیفات ما در خصوص شهرها و روستاهای آن دارای یک تقسیم بندی منسجم تر خواهد شد. البته در استان گیلان آنقدر وفور نعمت و طبیعت زیبا دیده می شود که شاید برایتان جالب باشد اگر بگوییم هم مناطق ساحلی آن از درختان میئه و گل و گیاه و مناظر سرسبز برخوردار است و هم خطه جنگلی آن دارای چشمه ها و رودخانه های پرآب و خروشان می باشد. اکنون میخواهیم پا در خطه سرسبز و جنگلی آن نهیم و لحظاتی را به توصیف یکی از شهرهای مناطق سرسبز و جنگلی آن به نام صومعه سرا بپردازیم. شهر صومعه سرا از دیرباز شهری به قدمت تاریخ استان گیلان شناخته شده است. شهری با تعداد زیادی از روستاهای کوچک و بخش های بزرگ که مناظر زیبای آن در هر چهارفصل سال این ویژگی را دارد که به میزبانی مهربانانه هموطنان خود بنشیند.

موقعیت جغرافیایی صومعه سرا در گیلان
اگر از مرکز استان یعنی شهرستان رشت فاصله صومعه سرا را  محاسبه کنیم این شهر تاریخی در فاصله 23 کیلومتری از مرکز استان قرار گرفته است. در واقع صومعه سرا موقعیت غرب استان گیلان را به خود اختصاص داده است. تا پیش از سال 1338 شمسی صومعه سرا را بخشی از شهرستان فومنات می دانستند که با گسترش و آبادانی این شهر و نیز بالارفتن تراکم جمعیت آن شهرستان فومنات به شهر صومعه سرا و فومن تقسیم یافت. در محاسبه فضای عریض این شهر آن را به وسعت 633 کیلومتر مربع شناخته ایم. اگر بخواهیم دقیق تر این شهرستان زیبای خوش منظر را تقسیم بندی نماییم آن را متشکل از سه بخش مرکزی، تولمات، میرزاکوچک خان جنگلی و  در ادامه صاحب هفت دهستان بزرگ می دانیم که شامل دهستان های طاهر گوراب، کسما، ضیابر ، هندخاله، لیفشاگرد، گوراب زرمیخ و مرکیه می باشند. وارد استان گیلان که می شویم و کمی با شهرستان های این استان آشنا می گردیم میبینیم که صومعه سرا جزء شهرهایی است که بیشترین روستاهای این استان را به خود اختصاص داده است. روستاهای کوچک و بزرگ که هر یک با نامی خوش مزمون برگرفته از یک داستان محلی و قدیمی می باشند..
وجود آب و هوای مطبوع و خاک حاصلخیز است که منجر شده این شهر سرشار از نعمتهای فراوان گشته و نیز تعدد جاذبه های گردشگری و اقلیمی با ویژگیهای منحصر به فرد خود موجب شده تا توسعه و آبادانی در این شهر به ویژه طی دهه اخیر بیشتر و بیشتر گردد. چنانکه می بینیم که نه تنها شهر صومعه سرا و بخش های اصلی آن از امتیازات اصلی آب برق و گاز برخوردار هستند بلکه در کوچک ترین و دورترین روستای این شهرستان نیز از امتیازات اولیه ی یک زندگی بی دغدغه برخوردار هستند.

فهرست مطالب:
سرمایه گذاری با خرید ملک در صومعه سرا
قیمت خرید زمین، ویلا و آپارتمان در صومعه سرا
علت نام گذاری صومعه سرا
جاذبه های مهم گردشگری در صومعه سرا
غذاهای محلی و متنوع شهر صومعه سرا

سرمایه گذاری با خرید ملک در صومعه سرا

اگر بخواهیم به یکی از روش های کم ریسک و بسیار مناسب برای سرمایه گذاری اشاره کنیم، خرید " ویلا در گیلان " و یا هر نوع ملک دیگر میتواند روشی سود آور برای سرمایه گذار تلقی شود. شهر زیبای صومعه سرا به خاطر برخورداری از آب و هوایی مناسب و مناظر طبیعی و نزدیکی به شهرستان تاریخی فومن همیشه پذیرای گردشگران زیادی از تمام نقاط کشور میباشد. بسیاری از افراد تصمیم دارند در صومعه سرا ملکی اعم از ویلا و یا آپارتمان خریداری کرده تا جایی برای اقامت در ایام تفریح داشته باشند و یا زمینی را برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز ویلا نیز خریداری می نمایند. برای " خرید زمین در گیلان " و یا خرید " ویلا در گیلان " شما باید همه جوانب را در نظر بگیرید و با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید ملکی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید که در آینده سود خوبی را برای شما داشته باشد. هم امکانات کافی و مناسب و هم یک ویلا مناسب برای زندگی و استراحت در این شهر به خوبی پیدا میشود. تیم کارشناسان و مشاوران دیجی ویلا میتوانند شما را برای یک سرمایه گذاری خوب و پر سود راهنمایی کنند.

قیمت خرید زمین، ویلا و آپارتمان در صومعه سرا

در مورد قیمت خرید ملک در این شهر زیبا میتوانیم بگوییم که قیمت زمین ها از مقادیر پایین شروع میشود و حتی شما میتوانید زمین های مسکونی با قیمت های بسیار خوب و مناسبی را برای سرمایه گذاری و یا حتی ساخت ویلا شخصی و یا آپارتمان چند طبقه، خریداری نماید. نحوه قیمت گذاری یک زمین، با توجه به متراژ، مکان قرار گیری زمین، نوع کاربری آن، نوع بافت زمین که در شهر یا روستا قرار دارد، امتیازاتی که دارد، نزدیکی به شهر رشت و یا فومن و حتی نزدیکی به دریا و یا خود مرکز شهر صومعه سرا محاسبه میشود. در ارتباط با خرید ویلا قیمتی که وجود دارد به این شکل است که با توجه به سال ساخت ویلا و نوع مدرک ملک و متراژ زمین آن، نوع متریال استفاده شده در ویلا متفاوت است ولی میتوانید با قیمتی مناسب یک ویلا خوب و خوش ساخت را در این شهر خریداری کنید. قیمت آپارتمان های داخل شهر صومعه سرا نیز با توجه به مدت ساخت، نوع ساخت، متریال استفاده شده و مدارک و امتیازات موجود متفاوت است اما باز هم میتوانید با بودجه ایی اندک صاحبب یک واحد آپارتمانی شوید. با توجه به آمار های گرفته شده از ادارات مختلف مثل اداره برق، گاز و آب در این شهر مشخص است هر روزه ساخت و ساز در حال افزایش است.

علت نام گذاری صومعه سرا

مردمان این شهرستان سرسبز از بهترین میزبانان این شهر هستند که تربیت یافته، وابسته و دلبسته فرهنگی اصیل در سایه مهربانی و محبت و دوستی می باشند. مردمان این شهرستان به گویش "گیلکی و بیه پس " صحبت می کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نام این شهرستان از کجا آمده است؟ طبق تاریخ به جای مانده از این منطقه، عارف بزرگی به نام شیخ عبدالقادر گیلانی از عرفای بزرگ قرن چهارم و پنجم است که برای گسترش مکتب عرفان و آموزش مباحث دینی به شاگردان خود صومعه های متعددی را در این شهر بنا نهاد. پس از او یکی از نوادگان ایشان که خود از عارفان معروف این شهر بود در ادامه راه پدربزرگ خود به اداره این صومعه ها با همان روش و سیره جد خود پرداخت. نام این عارف بزرگ شیخ عبدالقادر صومعی بود که از این پس نام این شهرستان با فرهنگ و مذهبی به صومعه سرا مشهور شد.

جاذبه های مهم گردشگری در صومعه سرا

قطعا پرداختن به این مؤلفه از صومعه سرا خیلی طولانی است چرا که جای جای این شهرستان پر جاذبه سرشار از فضاهایی دیدن و مناظری پراز شکوه و زیبایی است. بخشی از مهمترین بخش های دیدنی صومعه سرا چند تالاب مشهور و زیباست که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم:

تالاب هندخاله
هندخاله یکی از دهستان های صومعه سراست. در میان این دهستان تالابی قدیمی جای دارد که در گذشته های دور تنها راه ارتباطی با تالاب انزلی بوده است. زمانی که در فصل پاییز میهمان تالاب زیبای هندخاله می شوید دسته های زیادی از پرندگان مهاجر را می بینید که بطور دسته جمعی سفر گرم سیری خود را آغاز می نمایند. تالاب هندخاله در فاصله 15 کیلومتری با مرکز استان گیلان شهر رشت قرار دارد.

تالاب نرگستان
از دیگر تالاب های زیبای صومعه سرا تالاب نرگستان در روستای کوچک نرگستان می باشد که در گذشته از مهمترین بازارهای محلی صومعه سرا محسوب می شده است. جالب است بدانید اگر قصد گردشی یک روزه از تالاب انزلی به تالاب نرگستان کنید طی مدت چند ساعت می توانید فاصله این دو تالاب را طی نمایید.

تالاب سیاه کشیم و تالاب سیه درویشان
این دو تالاب نیز با داشتن انواع مختلفی از پوشش گیاهی منحصر به فرد، محل مناسبی برای زندگی جانورانی است که تالاب ها را فقط برای خود سکونت خود بر می گزینند. که در میان جانوران و پرندگان آبزی این تالاب ها می توان به خوتکای، لک لک و فیلوش و انواع دیگری از پرندگان مهاجر اشاره داشت.
در تاریخچه صومعه سرا به بخش روستا نشین کسما می رسیم که سعی شده کلبه ای زیبا را که محل استقرار نهضت جنگل و یاران میرزاکوچک خان بوده به عنوان یک اثر تاریخی و نماد مبارزه با فرهنگ استعمارستیزی  حفظ نماید. همچنین در کسما یک حمام قدیمی داریم که از جاهای دیدنی و تاریخی این روستا محسوب می شود. بر روی بام این حمام حدود 9 گنبد وجود دارد که موجب انتقال و انعکاس نور خورشید به داخل حمام شده و صحنه های دلنشینی را ایجاد می نماید.

غذاهای محلی و متنوع شهر صومعه سرا

شهر صومعه سرا نیز مانند سایر شهرهای استان پر نعمت گیلان محل مناسبی از سرو انواع غذاهای محلی با طعم و مزه دلنشین و مخصوص به خود هستند. اگر در فصل بهار که زمان رویش گوجه سبز یا در اصلاح محلی آلوچه است به صومعه سرا سفر کردید حتما از خورشت محلی ترش کباب غافل نمایید. همچنین روستاییان مهمان نواز صومعه سرا با  روییدن انواع سبزی های محلی و بومی شما را دعوت به یک غذای اصیل بومی به نام ترش تره می نمایند. اکثر غذاهای محلی صومعه سرا مزه ای ترش و یا ملس دارند که حقیقتا از خوردن آنها لذت خواهید برد.

صومعه سرای زیبای گیلان شهری نیست که بتوان به راحتی آن را توصیف نموده و از آن گذشت. سکونت و زندگی در این شهر آرام و خوش منظر آن قدر دلنشین و روحبخش است که در طول سال بسیاری از مسافران خود را جذب مناظر زیبا و آرامش طبیعت خود نموده و راغب به خرید زمین و ویلا هرچند کوچک و یا بزرگ می نماید. دیجی ویلا سعی دارد شما را با هزاران هزار منطقه و جاذبه دینی این شهر زیبای تاریخی آشنا نماید. شما میتوانید با کمک مشاوران ما با خرید زمین، ویلا و آپارتمان در صومعه سرا برای آینده خود سرمایه گذاری کنید و یا برای اقامت موقت و یا حتی سکونت دائم ملک مناسبی را خریداری کنید.