استان سرسبز گیلان سراسر آبادی و آبادانی است و هر متر از خاک این استان سرسبز، پر از برکت و زیبایی است. امروز هم‌ اومدیم شما همراهان همیشگی دیجی ویلا رو با یکی دیگه از شهرهای زیبای استان گیلان بیشتر آشنا کنیم.

موقعیت جغرافیایی شهر خمام
کشت و صنعت شهر خمام
بازار های محلی خمام
جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی شهر خمام
سرمایه گذاری با خرید ملک در شهرستان خمام

 

موقعیت جغرافیایی شهر خمام

خمام به معنی سرزمین من، شهری از شهرهای ساحلی شهرستان رشت میباشد که از شمال به بندر انزلی، از جنوب به رشت، از شرق به خشکبیجار و از غرب به تالاب انزلی میرسد.
خمام به دلیل نزدیکی به ساحل جفرود و تالاب انزلی، آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. شهر خمام، اولین شهر سبز استان گیلان نام گرفت، قرار گرفتن در منطقه ای با آب و هوای عالی و پر باران، نزدیکی به تالاب نیلوفرهای آبی، محل مهاجرت پرندگان زیبا و قوهای مهاجر و .... تنها بخش هایی از جاذبه های این شهر میباشد. بیشتر گردشگران در ماه های اردیبشهت و خرداد و در طول تابستان به این شهر سفر میکنند. ناگفته نماند که بسیاری از گردشگران در فصل زمستان بخاطر مهاجرت قوها به تالاب های این منطقه، به این شهر سفر  میکنند. برای مسافرت از تهران به سمت خمام، از آزاد راه قزوین به رشت میتوان گذر کرد که مسیری حدود ۳۲۴ کیلومتر است. خمام به همراه ۷ روستای این شهر، جزو منطقه ی آزاد انزلی حساب شده و چون خمام در مسیر ترانزیتی رشت_ انزلی  قرار دارد،اهمیت این شهر بالا بوده و تردد بالایی دارد.

 

کشت و صنعت شهر خمام

مردم شهر خمام مانند سایر شهرهای استان گیلان به کشاورزی مشغول هستند و شالیزار های این منطقه را آباد میکنند و به تولید برنج هاشمی، میپردازند. در کنار تولید برنج، مردم این شهر، در فصل های پاییز و زمستان، به نجاری، ماهیگیری، حصیر بافی میپردازند که یکی از روستاهای خمام، به اسم فشتکه (به عنوان روستای ملی حصیر) در آثار ملی ثبت شده است.

بازار های محلی خمام

شهر خمام هم مانند سایر شهرهای استان گیلان، بازارهای محلی مخصوص به خود را دارد که در روزهای خاصی دایر میباشد. به طور مثال،یک شنبه بازار، چهارشنبه بازار چوکام و چهارشنبه بازار حسن رود جزو بازارهای محلی خمام است. که در این بازار ها مردم محلی، به ارائه صنایع دستی و تولیدات خانگی خود به مسافران و همشهریان میپردازند. از جمله این محصولات میتوان به محصولات صنایع دستی مانند: زنبیل، کلاه، سفره، زیر انداز و ...گلیم بافی، بامبو بافی، انواع  ماهی های صید شده از دریا و رودخانه، انواع سبزیجات ارگانیک تولید روستا، میوه ها ی جنگلی مانند آلوچه، تمشک، زغال اخته و ...ارائه میشود. از جمله خوراکی های پرطرفدار این شهر میتوان به فلافل و بستنی اشاره کرد و همچنین جالب است بدانید که یخ در بهشت، معروف ترین نوشیدنی این شهر است که در فصل گرما خیلی از دوستان ازشهرهای همجوار، مسافتی را طی میکنند تا از این نوشیدنی خوشمزه مخصوص استفاده کنند.

 

جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی شهر خمام

خمام جاذبه های گردشگری زیادی دارد که در این بخش به چند نمونه از آن میپردازیم‌. جنگل بکر و زیبای فتاتو، مرداب های دهنه سر و مرداب جیرسر چوکام، چراگاه بزرگ و طبیعی چوکام از جمله پرطرفدارترین نقاط شهر خمام است که هر ساله گردشگران زیادی به این مکان ها دیدن میکنند. مرداب دهنه ی سرشیجان _طبیعی که متصل به تالاب انزلی است. این تالاب پر از نیزار و گل های دریایی و نیلوفر است و از تفریحات رایج در آن میتوان به قایقرانی، شکار، ماهیگیری و گردش با قایق اشاره کرد. همچنین این مکان، محل مهاجرت انواع پرنده های زیبا مانند قو در فصل زمستان است.
ساحل تفریحات دریایی جفرود  _طبیعی و تفریحی که به طول ۱/۵ کیلومتر نوار ساحلی خمام است که همجوار با منطقه آزاد انزلی میباشد. عمارتی تاریخی در مرکز روستای چوکام از توابع خمام قرار دارد. این عمارت متعلق به نایب السلطنه احمدشاه قاجار، ناصرالملک بوده است. این عمارت قدیمی از جمله آثار بجا مانده از دوره ی قاجار و پهلوی است. آلاچیق های ساخته شده روی درختان بلند در نزدیکی دهنه ی سرشیجان یکی از مکان های گردشگری پرطرفدار در شهر خمام است که گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. از جمله جاذبه های پرطرفدا دیگر این شهر میتوان به قصر بازی، بزرگ ترین شهر بازی سرپوشیده در استان گیلان اشاره کرد که شامل امکانات رفاهی بوده و همچنین بازی بولینگ دارد. یکی از زیباترین قسمت های خمام، میتوان به مرکز اکوتوریسم جیرسرباقرخاله اشاره کرد. این پارک ملی حفاظت شده حیات وحش بوده و پناهگاه پرندگان مهاجر کرده  به تالاب انزلی است و برای تماشای عموم آزاد میباشد. از حیوانات این منطقه میتوان به انواع لک لک، حواسیل، مرغابی و گاومیش و قو و... اشاره کرد.


سرمایه گذاری با خرید ملک در خمام

شهرستا خمام نزدیک ترین شهر به مرکز استان گیلان شهر رشت است، خمام بر سر راه ارتباطی بین دو شهر بزرگ و توریستی استان گیلان یعنی رشت و بندر انزلی واقع شده ‌و در هفت کیلومتری شهر رشت قرار دارد همچنین فاصله آن تا بندر انزلی ۱۵ کیلومتر میباشد. شهرستان خمام از جهت شمال از طریق ساحل زیبای جفرودبالا به مساحت 1/5 کیلومتر به دریای خزر متصل است و شهری مرزنشین محسوب میشود. از جهت غرب از طریق روستایی بنام دهنه‌سر شیجان و روستای جیرسرباقرخاله توسط رودخانه به شرق تالاب انزلی متصل میباشد. تعداد ۷ روستا از روستاهای  در حومه خمام جزئی از منطقه آزاد انزلیمحسوب میشوند. شهرستان خمام با توجه به شهرستان شدن و همجواری با مواردی که ذکر کردیم مورد توجه سرمایه گذاران واقع شده است. اگر تصمیم به سرمایه گذاری طولانی مدت و با ارزش افزوده بالا دارید دیجی ویلا " خرید ملک در شهرستان خمام " را به شما پیشنهاد میکند. دیجی ویلا یکی از سایت های رسمی و معتبر در امر خرید و فروش ملک در سراسر گیلان زیبا آماده معرفی انواع ملک مانند زمین و ویلا ساحلی، خانه روستایی و موقعیت شهری و آپارتمان در موقعیت دلخواه شما میباشد.